Úspěšný příběh

Caltha: Od domácích mýdel k prémiové kosmetice

Jak se malá firma na výrobu mýdla proměnila v prosperující podnik s jasnou strategií a ambicemi? Příběh Calthy ukazuje, že s odhodláním a dobrými rádci lze dosáhnout velkých věcí. Díky individuálnímu poradenství v rámci programu ICOK Platinn firma Caltha zdokonalila své obchodní strategie, posílila marketingové aktivity a optimalizovala procesy.

Příběh firmy Caltha se začal psát doslova v kuchyni manželů Vaněčkových z Olomouce. V roce 2015 se Michaela Vaněčková s podporou manžela Jiřího pustila do podnikání a založila živnost na výrobu mýdel a přírodní kosmetiky. „Co je to Caltha? Je to latinské pojmenování blatouchu, oblíbené květiny Míšiny maminky,“ prozradil spolumajitel firmy Jiří Vaněček.

Růst a výzvy

S rostoucím zájmem o produkty Calthy se zvyšovaly i nároky na firmu. V roce 2018 se jim podařilo najmout prvního zaměstnance a firma se začala rozvíjet i na velkoobchodní úrovni a vyrostla druhá provozovna. Pak ale přišla pandemie Covid-19, která přinesla do fungování Calthy řadu změn. „Omezil se zájem o bezobalové produkty, což do té doby byl náš hlavní obchodní kanál. Během covidu nám vyrostla konkurence a ta na rozdíl od nás začala hned s marketingem a ten jsme museli dohánět,“ pokračoval Jiří Vaněček.

Spolupráce s ICOKem jako klíčový bod zlomu

V roce 2023 se Caltha obrátila na inovační centrum s cílem zefektivnit řízení firmy a získat konkurenční výhodu. „Příběh, kdy se z nápadu stane plnohodnotný byznys, je vždycky inspirativní a povzbuzující. Po úvodní konzultaci se zakladateli firmy jsme si stanovili priority pro růst a následně doporučili Jaroslava Salvu coby ideálního experta. První část konzultací máme za sebou a letos se těšíme na jejich pokračování. Věříme, že Caltha bude i nadále prosperovat a dosahovat svých cílů,“ uvedl Martin Ohlídal, ICOK business development manager.

Spolupráce s Jaroslavem Salvou, odborníkem na podnikání, firmě pomohla v klíčových oblastech. „Spolupráce s Míšou a Jiřím byla naprosto úžasná a voňavá. Na začátku byl požadavek na kontrolu cenotvorby, ale nakonec se okruh témat velmi rozšířil. Dotkli jsme se jak otázek týkající se obchodu a jeho rozvoje, tak i třeba vedení lidí anebo otázky firemní vize a firemní kultury. Došlo i na marketing, ale tam jsem zprostředkoval spolupráci s větším odborníkem na dané téma. Nakonec jsme si slíbili, že na první spolupráci určitě navážeme,“ uvedl expert programu ICOK Platinn Jaroslav Salva

Výsledný stav

Dnes je Caltha sebevědomou firmou s nemalými ambicemi. Nabízí širokou škálu produktů z kvalitních a udržitelných surovin, buduje si silnou pozici na trhu s přírodní kosmetikou. Spolupráci s inovačním centrem jí pomohla překonat klíčové výzvy. „Spolupráce s ICOKem byla pro nás nesmírně přínosná. Získali jsme cenné informace a rady, které nám pomohly zefektivnit fungování firmy a dosáhnout našich cílů. Doporučujeme ji všem firmám, které chtějí posunout svůj byznys na další úroveň,“ dodal Jiří Vaněček.

Výsledky spolupráce v bodech

  • • Zvýšení ziskovosti firmy
  • • Optimalizace výroby a prodeje
  • • Zlepšení motivace a produktivity zaměstnanců
  • • Jasná vize a strategie pro budoucí rozvoj

Zaujal Vás tento příběh? Myslíte si, že by některý z našich expertů nebo expertů sdílených v síti PLATINN pomohl posunout dál i Vaši firmu? Neváhejte a ozvěte se manažerovi programu v ICOK, Martinu Ohlídalovi, který s vámi probere možnosti, jak vám konkrétně pomoct.

Vaše příběhy

Digitalizace usnadnila Logaritmě práci i čas. Pomohl jim ICOK DIGI

V roce 2023 je to už patnáct let, co společnost Logaritma funguje na českém i zahraničním trhu. Její sídlo najdeme v Moravičanech na Šumpersku, v areálu, kde se v minulosti vyráběly komponenty pro obuvnický průmysl. O rok dřív se společnost zapojila do konzultačního programu Inovačního centra Olomouckého kraje ICOK DIGI, který jim pomohl s digitální transformací.

Vaše příběhy

Expertní konzultace ICOK PLATINN pomohla MyCellu do světa

Konzultační program ICOK PLATINN pomáhá firmám v Olomouckém kraji s jejich rozvojem i implementací inovací. Klíčoví jsou pro program špičkoví experti z různých oblastí, kteří firmě navrhnou a pomohou uskutečnit potřebné změny. Tentokrát se do programu zapojila přerovská společnost Sensio. Výrobce MyCella, světově unikátního hudebního nástroje vytvořeného na 3D tiskárně.

Vaše příběhy

Ondřejovická strojírna ukázala firmám z Jesenicka jak na digitalizaci

Úspory energií pomocí chytrých technologií, elektronizace smluv, zrychlení a zpřehlednění oběhu dokumentů nebo třeba zvýšení kybernetické bezpečnosti. I to je digitalizace. O své zkušenosti s ní se s ostatními firmami z regionu podělila Ondřejovická strojírna ze Salisova na Jesenicku. Na workshopu, který v rámci programu ICOK DIGI pořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), mimo jiné zaznělo i to, že díky digitalizaci firma jen za loňský rok ušetřila přes sto tisíc listů kancelářského papíru.

  • 1
  • 3

Martin Ohlídal

Business development manager
....

ohlidal@inovaceok.cz