Úspěšný příběh

Ondřejovická strojírna ukázala firmám z Jesenicka jak na digitalizaci

Úspory energií pomocí chytrých technologií, elektronizace smluv, zrychlení a zpřehlednění oběhu dokumentů nebo třeba zvýšení kybernetické bezpečnosti. I to je digitalizace. O své zkušenosti s ní se s ostatními firmami z regionu podělila Ondřejovická strojírna ze Salisova na Jesenicku. Na workshopu, který v rámci programu ICOK DIGI pořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), mimo jiné zaznělo i to, že díky digitalizaci firma jen za loňský rok ušetřila přes sto tisíc listů kancelářského papíru.

WORKSHOP

Proces digitalizace Ondřejovická strojírna nastartovala před třemi lety a postupnými kroky vytvořila svůj vlastní, sobě na míru šitý systém. „Co se digitalizace týče, jde o jednu z nejprogresivnějších firem na Jesenicku. Právě na jejím příběhu jsme chtěli ostatním ukázat, že je víc možností, jak se automatizace chopit a být pro ostatní i inspirací,“ vysvětlil Kamil Kavka, regionální scout ICOKu pro Jesenicko.

Ondřejovická strojírna je podnikem, který vyrábí velkoobjemová zařízení pro chemický, petrochemický či papírenský průmysl nebo i pro rafinerie. „Jsme zakázkově orientovaná firma a každá zakázka je unikátní. Používají se jiné materiály, jiné postupy, jiné typy zařízení či jiné zkoušky. V rámci procesu digitalizace to však není plus, lépe se automatizuje ve firmě, která dělá to samé. My ale víme, že klíčoví jsou pro nás především zaměstnanci, na nich všechno stojí i padá,“ uvedl hned v úvodu Martin Čmarada, finanční ředitel Ondřejovické strojírny. „Pokud má firma dobře digitalizovat, tak je nutné mít zaměstnance na své straně. Zásadní jsou koncoví uživatelé, vedení společnosti a snaha adaptovat proces do praxe. Druhá fáze je pak mít zvládnuté vnitřní procesy,“ přidal jednatel společnosti Roman Stárek.

Během setkání nechybělo podrobné představení celého procesu digitalizace, živá diskuse se sdílením zkušeností nebo prohlídka výroby. Do debaty k automatizaci strojírny aktivně vstoupil i Pavel Hrůza, specialista inovačního centra na digitalizaci, který účastníky workshopu seznámil také s programem ICOK DIGI.

Mezi těmi, kdo se akce účastnili, byl zástupce jesenických firem WOOX a DOKE, které už s ICOKem spolupracují v programech DIGI a PLATINN. „Přišel jsem proto, že se zajímáme o inovace. Prezentace Ondrostroje je zajímavá tím, že si celý proces dělají sami. Jako inspirace a způsob, jak to dělají jinde to bylo velmi přínosné,“ uvedl Janis Joanidis.
Podobné akce jsou podle Martina Čmarady velmi přínosné. „Pokud chceme, aby se Česká republika a firmy posouvaly směrem k vyspělejším ekonomikám, tak je nesmysl, abychom každý objevovali to samé. Pojďme si tedy nasdílet informace, pojďme si říct, co se komu daří nebo nedaří. Z tohoto setkání si odnáším to, že lidé pochopili, kde je skutečné jádro digitalizace. Tedy, že jde o neustálé zlepšování a taky, že je to o lidech,“ dodal.

PROGRAM ICOK DIGI

Program ICOK DIGI pomáhá projít různou úrovní digitální transformace, posunout podnikání a připravit ho na další etapy digitalizace. Program zahrnuje vypracování vstupní procesní analýzy včetně návrhu řešení, sérii konzultací s nezávislým expertem a účast na workshopech zaměřených na sdílení příkladů dobré praxe. Cílem je zvýšit úroveň digitální transformace firem v Olomouckém kraji.

Vaše příběhy

Digitalizace usnadnila Logaritmě práci i čas. Pomohl jim ICOK DIGI

V roce 2023 je to už patnáct let, co společnost Logaritma funguje na českém i zahraničním trhu. Její sídlo najdeme v Moravičanech na Šumpersku, v areálu, kde se v minulosti vyráběly komponenty pro obuvnický průmysl. O rok dřív se společnost zapojila do konzultačního programu Inovačního centra Olomouckého kraje ICOK DIGI, který jim pomohl s digitální transformací.

Vaše příběhy

Expertní konzultace ICOK PLATINN pomohla MyCellu do světa

Konzultační program ICOK PLATINN pomáhá firmám v Olomouckém kraji s jejich rozvojem i implementací inovací. Klíčoví jsou pro program špičkoví experti z různých oblastí, kteří firmě navrhnou a pomohou uskutečnit potřebné změny. Tentokrát se do programu zapojila přerovská společnost Sensio. Výrobce MyCella, světově unikátního hudebního nástroje vytvořeného na 3D tiskárně.

  • 1
  • 2