Jak na digitalizaci? Workshop v Honeywell Aerospace Olomouc ukázal příklady dobré praxe – Inovační centrum Olomouckého kraje

Jak na digitalizaci? Workshop v Honeywell Aerospace Olomouc ukázal příklady dobré praxe

Digitalizace patří mezi často skloňová slova napříč obory. Neunikne jí žádná firma, tedy pokud chce držet krok s dobou. Jaké procesy jsou efektivní ve velké firmě poodhalili v Honeywell Aerospace Olomouc v Hlubočkách. Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK) tam uspořádalo další ze svých digi workshopů, určený byl pro malé a střední podniky z regionu.

„Honeywell Aerospace Olomouc je špičková firma, technologicky i jako výrazný zaměstnavatel. Jsem moc rád, že je ochotná podělit se o své zkušenosti, o dobrou praxi a pozvednout inovační ekosystém celého regionu o kousek výš,“ uvedl Jan Šafařík, předseda správní rady ICOK a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Honeywell Aerospace Olomouc v Hlubočkách nedaleko Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory. „Digitalizace a automatizace jsou pro nás významnými tématy. Jsem rád, že jsme dostali příležitost uspořádat tento workshop, jehož prostřednictvím jsme mohli ostatním ukázat, jak digitalizace zvýšila produktivitu a otevřela nové možnosti naší firmy. Navíc mám za to, že sdílet znalosti a zkušenosti mezi společnostmi je klíčové pro vzájemný růst a úspěch,“ řekl Martin Šebesta, generální ředitel společnosti Honeywell Aerospace Olomouc.

Během workshopu firma Honeywell Aerospace Olomouc představila své výrobní portfolio, nastínila, jaké procesy bylo potřeba nastavit pro zvýšení efektivity práce a jak jim digitalizace konkrétně pomáhá. Nechyběla ani prohlídka výroby a závěrečná živá debata. „Řada věcí je přenositelných do malých firem, ale i naopak, minimálně ve filozofii práce. Co je ale hlavní, to je sdílení znalostí a zkušeností mezi firmami. Co všechno je potřeba přizpůsobit na konkrétní druh činnosti a neopakovat špatná rozhodnutí,“ komentoval workshop Petr Šimek, který do Hluboček přijel z uničovské společnosti Miele technika s.r.o.

Akce se konala v rámci programu ICOK DIGI, který pomáhá projít různou úrovní digitální transformace, posunout podnikání a připravit ho na další etapy digitalizace. „Program zahrnuje vypracování vstupní procesní analýzy včetně návrhu dalšího postupu, sérii konzultací s nezávislým expertem a účast na workshopech zaměřených na sdílení příkladů dobré praxe. Cílem je zvýšit úroveň digitální transformace firem v Olomouckém kraji,“ popsal Pavel Hrůza, specialista inovačního centra pro oblast digitalizace.

Na digitální procesy a automatizaci zaměřený program ale není jediný, který Inovační centrum Olomouckého kraje nabízí. To poskytuje také poradenství prostřednictvím špičkových expertů v programu ICOK PLATINN. „Digi workshopy, které pořádáme vždy přímo ve firmách jsou výjimečné tím, že nabízí vzájemnou inspiraci, otevřené sdílení dobré praxe, ale třeba i slepých uliček. To všechno ve výsledku posiluje náš region,“ řekl Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje s tím, že na podzim se chystá spuštění zbrusu nového programu ICOK ENVI. „Půjde o prakticky orientovaný program zaměřený na udržitelný business,“ dodal.