V Šumperku se diskutovalo nad možnostmi podpory podnikání a podnikavosti. Tématem byl vznik coworku

Setkání zaměřené na rozvoj inovačního a podnikatelského prostředí se v úterý 12. prosince uskutečnilo v Šumperku. Vzešlo ze spolupráce města s Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK), a soustředilo se na možnost vytvoření coworkingového centra v Kultibaru, který je součástí Domu kultury. Právě tam se setkání s veřejností konalo.

„Absence sdílených kanceláří a prostor pro vytváření inovačních a kreativních komunit je velký dluh, který Šumperk má. Jsem moc rád, že toto téma opět můžeme otevřít. Doufám, že během příštího roku vznikne prostor, který bude sloužit podnikavým lidem a začínajícím podnikatelům zdejšího regionu,“ řekl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje, předseda správní rady ICOK.

Prostor dříve využívaný jako herna, aktuálně slouží jako místo malých kulturních akcí, setkávání a oslav. Tentokrát byl ale důležitou součástí tématu projektu sdílených pracovních míst. „Chceme podporovat podnikavost a v našem strategickém plánu je vytvoření inovačního centra. Ale s ohledem na finanční náročnost cíle považujeme za důležité nejprve ověřit, zda Inovační centrum Olomouckého kraje bude schopno provozovat v Šumperku cowork za finančně udržitelných podmínek,“ řekl Karel Hošek, druhý místostarosta města Šumperk.

Vysvětlil, že také proto je město v kontaktu s ICOKem a společně mluví o tom, za jakých podmínek by mohl cowork v Šumperku vzniknout. „Chceme si otestovat skutečnou poptávku pro vytvoření coworkingového centra v našem městě. Měla by to být pilotní fáze pro vznik inovačního hubu, jako jej mají v Přerově. To bylo cílem diskuse,“ podotkl Karel Hošek.

To, jak podobný prostor funguje v praxi, pak v rámci diskuse popsal Filip Navrátil, manažer IN-HUB Přerov. Tam se sdílené pracovní zázemí, ale i kanceláře otevřely už letos v létě. „Jsem advokátka a většinu času pracuji z domova, ale pro jednání s klienty by se mi podobné prostory hodily. Cowork mi je ale sympatický i pro komunitu a udržení vztahů by byl dobrý, potenciál to má,“ uvedla jedna z účastnic Tereza Dokoupilová.

Inovační centrum Olomouckého kraje rozvíjí region i v jeho jednotlivých částech. „Jedním z našich úkolů je přinášet nové trendy, myšlenky a inovativní přístup k podnikání, životu a vzdělávání do celého našeho kraje. Na Šumpersku je řada šikovných lidí, kterým chceme dávat příležitost se potkat mezi sebou, navazovat nové kontakty a vytvářet nové projekty s pozitivním dopadem do regionu. Z naší strany jsme schopni takové místo naplnit životem, aktivitou a přenést do něj know-how z fungujícího hubu v Přerově,“ doplnil Michal Bubeník, RIS3 manažer ICOK.