positivJE FESTIVAL: Inspirace a výzvy pro Jesenicko

Odborníky, politiky, ale hlavně diskuzi o budoucnosti Jesenicka nabídnul letošní ročník positivJE FESTIVALU. Akce zaměřená na rozvoj severního cípu Olomouckého kraje, se v Rytířském sále Vodní tvrze v Jeseníku konala v termínu od 21. do 24. listopadu.

Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK) pořádalo hned tři konference. Smart region se zabýval otázkou, jak rozvíjet inovační prostředí Jesenicka a budovat perspektivní místo k životu, ideálně ve spolupráci s místními firmami. Jak nastartovat podnikavost, kde se inspirovat? V panelu promluvili přední čeští odborníci. Vzdělávání, budování image Jesenicka mimo jiné přes cestovní ruch, byla zase doporučení, která zazněla z úst ekonomky Danuše Nerudové, která se s účastníky spojila online.

Druhý den festivalu se věnoval ekonomické transformaci a inovacím. Před jakými výzvami stojí jeseničtí podnikatelé, co je byznys budoucnosti a jaké inovace firmy čekají? Inspiraci návštěvníci načerpali prostřednictvím motivačních příběhů, například Radka Špicara, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky a promluvila i Tania le Moigne, ředitelka české pobočky Google. Zástupci firmy Forvia Hella sdíleli praktické zkušenosti s robotizací, zatímco Martin Ohlídal, developer ICOK, povzbuzoval zejména malé podniky v jejich digitalizačním úsilí.

Čtvrtek se věnoval vzdělávání a jeho roli pro budoucnost Jesenicka. Zazněla i jednoduchá otázka, proč je vzdělání pro budoucnost Jesenicka nejzásadnější. Panel se zaměřil na podporu zvyšování kvality a dostupnosti lidského potenciálu. Nechybělo ani téma podpora podnikavosti a kreativity. Diskuze se zaměřila na výzvy, ale i odhodlání ředitelů škol a pedagogů v regionu.