Seniorům z Komárova jsme splnili vánoční přání

Dobrá nálada provázela naši návštěvu Domova pro seniory v Komárově u Šternberka. Tamním klientům jsme přivezli taneční terapii pod vedením fyzioterapeutky Lenky Fasnerové. Splnili jsme jim tak vánoční přání, o které si v prosinci napsali prostřednictvím projektu Ježíškova vnoučata.

„Každý rok před Vánocemi se snažíme vybrat aktivitu, kterou bychom mohli podpořit společně, jako tým. Poslední tři roky jsme podporovali sbírku Vánoční hvězda, kterou organizuje Šance Olomouc a loni poprvé jsme se rozhodli pro projekt Ježíškova vnoučata. Zaujal nás Domov pro seniory v Komárově, kde si přáli taneční terapii, a proto jsme hledali odborníka, který umí rozhýbat i ty, kteří to mají s pohybem už trochu složitější. A to se myslím povedlo skvěle,“ popsal ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) Tomáš Dostál a doplnil, že do splnění přání se zapojil celý tým ICOK. Ať už finančně a kdo měl čas, vydal se i do Komárova. „Jsem vděčný, že kolegové měli chuť se osobně zapojit,“ poznamenal.

V prostorné jídelně, která se na pár hodin proměnila na taneční parket, se sešlo okolo třiceti klientů, někdo na vozíku, někdo na židli. Předcvičující je ale dlouho v klidu nenechala a za zvuků více či méně známých songů je vybízela k pohybu. V závěru si pak někteří zatančili tango nebo polku. Mezi nimi byla i devadesátiletá paní Anna. Prozradila, že na taneční dopoledne se těšila. „Moc se mi to tady líbí, je to výborné a člověk se rozhýbe.“

Fyzioterapeutka Lenka Fasnerová učí lidi tančit na vozíku a pracuje s hendikepovanými i seniory. Prozradila, že když ji inovační centrum oslovilo, se zapojením do projektu neváhala ani minutu. „Inovační centrum se ozvalo před Vánocemi a byl to dárek i pro mě,“ sdělila. V samém závěru tanečního dopoledne pak neskrývala dojetí. „Mám obrovskou radost z toho, že práce, kterou dělám, má smysl. Že i v zařízeních jako je domov pro seniory si tanec najde místo,“ dodala.

Taneční terapie však není jediná dobročinná aktivita, do které se inovační centrum zapojuje. „Jsme například v kontaktu s olomouckou dobrovolnickou organizací Dobré místo pro život, kde se jeden konkrétní projekt ve Fakultní nemocnici Olomouc rýsuje. Pro nás to není jen o tom, že si jednou ročně najdeme nějakou akci, kterou podpoříme, ale chtěli bychom společnosti něco vracet dlouhodobě,“ doplnil ředitel Tomáš Dostál.