Inovační centrum jako první adresa pro všechny podnikavé a kreativní lidi z kraje

Spuštění ostrého provozu inovačního hubu v Přerově, stěhování na novou adresu do centra univerzitního kampusu, prohlubující se spolupráce s městem Olomouc nebo rozjezd nového konzultačního programu zaměřeného na udržitelné podnikání. Nejen o tom mluví v bilančním rozhovoru Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK).

Jaký byl pro ICOK rok 2023, jak byste jej zhodnotil?

Opět velmi dynamický a pro nás specifický v tom, že jsme se stěhovali do nové budovy Envelopa Hub, do centra univerzitního kampusu, blíž univerzitě, studentům i našim partnerům a firmám. V polovině roku jsme navíc otevřeli inovační hub v Přerově. Svou komplexitou je to natolik unikátní projekt, že se k nám jezdí inspirovat i z ostatních regionů v Česku. Uspořádali jsme více než padesátku eventů v celém kraji, z nichž bych určitě vypíchnul setkání inovátorů ze všech krajů České republiky, které jsme poprvé hostili v Olomouci. Jsem pyšný na to, že v našich silných tématech – udržitelnosti a rozvoji regionů dnes inspirujeme ostatní.

Zůstaňme chvíli u tématu udržitelnosti. Je to pro firmy téma?

Upřímně, pro řadu firem je téma udržitelnosti stále spíše strašák a neumí, anebo samozřejmě nechtějí si v tom najít příležitost. My se k tomuto obtížně uchopitelnému tématu snažíme přistupovat velmi prakticky a probyznysově. Objíždíme regiony s osvětovou roadshow k tématu ESG reportingu, se kterým se dnes firmy už setkávají a mnohdy si s ním neví rady. Otevíráme jim oči, vysvětlujeme, a především vyvracíme některé mýty. Workshopy pořádáme ve firmách, které už s tématem udržitelnosti aktivně pracují a mohou inspirovat ostatní. Navíc jsme spustili nový konzultační program ICOK ENVI, prostřednictvím kterého dokážeme ve firmách odhalit reálné úspory například skrze efektivnější nakládání s energiemi, vodou nebo odpady. Na letošní rok navíc chystáme další akce, třeba ve spolupráci s Univerzitou Palackého nebo městem Olomouc.

Co byste vyzdvihnul, že se v loňském roce opravdu povedlo?

Dokázali jsme posunout rychle rostoucí firmy z našeho kraje, které dnes sbírají úspěchy na celostátní, ale i globální úrovni. Zmíním dva konkrétní příklady. Zábrežskou firmu BUUK, jejíž kniha je hračkou i všestrannou didaktickou pomůckou a loni uspěla v soutěži Hračka roku. A pak je to olomoucký startup KARDI AI s aplikací, která umožňuje monitorování srdce i z pohodlí pacientova domova. Nadále jezdíme po základních a středních školách s konceptem motivačních přednášek a workshopů NašlápnuTO. V loňském roce jsme tímto způsobem oslovili přes dva tisíce studentů. K tématu podnikavosti přidáváme i kreativu, rozvíjíme systém projektové výuky ve školách se zapojením místních kreativců.

Inovační centrum také navázalo spolupráci s městem Olomouc. Jak ji hodnotíte?

Spolupráci s městem Olomouc posilujeme v oblasti kreativních průmyslů, kde řešíme téma kreativního centra či koncept muzejní čtvrti. Společně jsme organizovali první ročník festivalu Olomouc Design Days, který po celý listopad nabízel desítky akcí pro veřejnost nebo otevřené kreativní dílny lokálních tvůrců. V příštím roce chceme úspěšný festival zopakovat a věnovat se i dalším společným tématům jako je udržitelný rozvoj a kvalita života ve městě.

ICOK se intenzivně věnuje i startupům. Jak si podle vás olomoucká startupová scéna vede?

Z mého pohledu je stále v plenkách. Loni jsme se zaměřili na vzdělávání a rozvoj startupové komunity. Uspořádali jsme bootcamp ve spolupráci s úspěšným olomouckým startupem Worldee a také sérii workshopů v rámci programu ICOK Akcelerátor. Z těchto rozvojových akcí nám vzešla více než desítka nových projektů. A na letošní rok chystáme novinku. Startupovou akademii pro již existující startupy a inovativní firmy, které chtějí posouvat svůj byznys a získávat investice. Podobnou takto komplexní službu v tuto chvíli nikdo v našem kraji neposkytuje.

Kdy by měla akademie odstartovat?

Plánujeme ji na jaro letošního roku. Účastníkům nabídneme řadu zajímavých jmen, mentorů i investorů. Velké finále pak bude na konci května, kdy v Olomouci pořádáme Ynovate Festival, kam se sjede startupová komunita z celého Česka. Akce nabídne mentoring i workshopy na téma investování do startupů, well-being a seberozvoj s cílem zvládnout dynamické tempo růstu a nevyhořet.

Jakým dalším tématem se ještě letos budete zabývat?

Velkým tématem je pro nás navazování a prohlubování mezinárodních partnerství. Usilujeme o členství v prestižní mezinárodní síti EBN (European Business and Innovation Centre Network), kde nás na úvod čeká náročný certifikační proces. Proč jsme se do toho pustili? Nemůžeme a nechceme se uzavírat světu. Chceme našim partnerům a klientům přinášet inspiraci, nové kontakty ze zahraničí a dostávat náš kraj na mezinárodní mapu.

Můžete se nějakým přeshraničním projektem v tuto chvíli pochlubit?

Loni jsme se stali součástí evropského projektu CircInWater, který napomáhá v oblasti šetrného přístupu k vodě. Získali jsme pro náš kraj možnost sáhnout si na evropské peníze. Jeden z inovačních voucherů získala i olomoucká firma ABO valve, dnes už globálně úspěšná společnost. Díky projektu jsme ji mohli nejen podpořit, ale i propojit na nové partnery v zahraničí.

A začínající firmy? Pomůžete jim dostat se do zahraničí?

Určitě ano, je to další střípek do skládačky toho, co jsme schopni našim klientům nabídnout. Víme, komu napsat nebo zavolat, a to i na ty nejprestižnější adresy jako je Silicon Valley v USA, Švédsko, Dánsko nebo severní Itálie. Máme osobní kontakty do těchto inovačních ekosystémů, kam můžeme propojit firmy a startupy z našeho kraje. Díky členství v síti EBN navíc tuto síť kontaktů ještě rozšíříme.

Petra Pášová

PR / Média

pasova@inovaceok.cz