ZD Jeseník jako příklad moderního zemědělství

Zemědělské družstvo Jeseník otevírá dveře do budoucnosti zemědělství. Díky investici do robotické dojírny se totiž řadí mezi nejmodernější zemědělské podniky v České republice. Svou cestu k inovacím teď jeseničtí sdíleli s účastníky DIGI workshopu, který v prostorách družstva uspořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK).

Předsedkyně družstva Gabriela Doupovcová představila robotickou stáj, která obstarává tři stovky dojnic. „Celá stáj je řízena automaticky. Krávy jsou ustájené volně a samy se rozhodují, kdy se chtějí nažrat, napít nebo podojit,“ zdůraznila Doupovcová. Prozradila, že investice do robotické dojírny se ukázala jako klíčová v boji s nedostatkem pracovních sil. „Než jsme stáj postavili, měli jsme sedm zaměstnanců. Teď ji jsou schopni obsloužit dva lidé,“ řekla.

Workshop v Zemědělském družstvu Jeseník se zaměřil i na další aspekty digitální transformace. Například Jakub Zetek z jesenického call centra M.B.A. Finance představil nasazení umělé inteligence do jejich každodenní agendy a popsal výhody, které jim to přináší.

Podporu v oblasti digitalizace, kterou firmám v celém Olomouckém kraji Inovační centrum Olomouckého kraje nabízí, představil Pavel Hrůza, specialista inovačního centra na digitalizaci a účastníky workshopu seznámil s programem ICOK DIGI. Tím nedávno prošla jesenická firma DOKE a její zástupce Janis Joanidis se podělil o zkušenosti. Ocenil analýzu, která firmě s digitalizací pomohla. „Experti z ICOK nám pomohli popsat, co nás trápí a jaká je naše vize. Teď víme, co chceme optimalizovat a kam se posunout,“ řekl Joanidis.

DIGI workshop se na Jesenicku konal už potřetí a tentokrát se sešli zástupci šesti regionálních firem – TopTeramo, Assmont, Doke, WTC Písečná, Fenix, M.B.A. Finance a VentiAir. „Setkání v ZD Jeseník ukázalo, že inovace a digitalizace jsou klíčové pro prosperitu firem v 21. století a inovační centrum je tu proto, aby jim na této cestě pomohlo,“ dodal Kamil Kavka, regionální scout ICOK pro Jesenicko.