Region v datech

Škola je ideálním místem pro kultivaci kreativity, jedné z klíčových kompetencí 21. století. Implementace kreativního vzdělávání ve školách má potenciál připravit studenty na budoucnost trhu práce a motivovat je k celoživotnímu vzdělávání. Jaké jsou predikce pracovního trhu? A jak učit v době změn? Konference se pokusí odpovědět na tyto otázky prostřednictvím inspirativních přednášek odborníků a diskuzí. Představíme také nově vzniklé Krajské centrum kreativního vzdělávání a jeho činnost. 

Akce je určena pedagogům, managementu škol, veřejné správě a odborné veřejnosti.  

Konferencí provede moderátorka Tereza Lišková. 

Účast v programu je bezplatná na základě registrace.  

TÉMATA:

  • Kreativní vzdělávání jako vhodný nástroj pro rozvoj klíčových kompetencí. 
  • Kreativní myšlení a jeho význam pro společnost. 
  • Trendy a predikce trhu práce a jejich vliv na vzdělávání. 
  • Prezentace Krajského centra kreativního vzdělávání a jeho činnosti.

Program:

Akce se koná v Uměleckém centru Konvikt, Univerzitní 3, 779 00 Olomouc, v divadelním sále, ve 3. patře

S kým se potkáte?

Zuzka je studentkou průmyslového designu a aktivně se věnuje kreativní tvorbě. V minulosti se věnovala práci v galeriích a muzeích a momentálně se uplatňuje jako kreativní vedoucí v týmu Social Eye, platformu pro mládež, kterou je spoluzakladatelkou. Také se pohybuje ve vedení filmovo-designového festivalu Middle Art Festival. 

Zuzana Lipková 

spoluzakladatelka platformy Social Eye, studentka průmyslového designu

Matyáš Kulil je zakladatelem platformy Social Eye, kde vede týmy zaměřené na projekty, zpravodajství a podporu pro mládež. Jako člen Panelu mládeže při MŠMT ČR se podílí také na rozhodování o otázkách mladých lidí a vzdělávání na národní úrovni

Matyáš Kulil 

spoluzakladatel platformy Social Eye, člen Panelu mládeže při MŠMT ČR

Pavel Barák je předsedou Asociace českých herních vývojářů (GDACZ). Více než 20 let působí v herním průmyslu a organizuje konferenci Game Developers Session. Od roku 2020 pracuje pro Hospodářskou komoru ČR a v roce 2024 byl zvolen do představenstva, kde hájí zájmy rychle rostoucího herního sektoru. Usiluje o podporu startupů a propojuje potřeby zaměstnavatelů s nabídkou vzdělávání. Vytváří podhoubí pro rozvoj kreativních oborů na školách, aby byla naplněna poptávka kreativního průmyslu po talentovaných lidech.

Pavel Barák

Předseda Asociace českých herních vývojářů, člen představenstva České hospodářské komory

František vyučuje biologii a chemii na Gymnáziu Hejčín v Olomouci. Umístil se v prestižní soutěži Global Teacher Prize. Ve svých hodinách hojně využívá „hands-on“ aktivity a propojuje teorii s praxí. Organizuje výměnné studentské programy v USA a je zapojen do projektu Kreativního vzdělávání.

František Brauner

učitel biologie a chemie na Gymnáziu Hejčín

Filip Mikschik otevírá nejen mladé generaci dveře do světa startupů. Je zakladatelem a výkonným ředitelem StartupJobs, zajímá se rozvoj podnikání u nás a motivuje mladé lidi, aby se nebáli rozjet vlastní byznys.

Filip Mikschik

Founder & CEO StartupJobs

Anna Kačabová se většinu své profesní cesty věnuje oblastem komunikace, filantropie a vzdělávání, a to jak v neziskové sféře, tak ve sféře soukromé a korporátní. Rozvíjela grantové a vzdělávací programy zaměřené na dobrovolnictví mladých lidí v Nadaci rozvoje občanské společnosti, pečovala o interní komunikaci a CSR strategii v české pobočce Citibank, několik let řídila firemní Nadaci O2 a stála v čele vzdělávacích a osvětových aktivit domácího hospice Cesta domů. V současné době působí na volné noze jako konzultant v oblasti systému vzdělávání a vede neziskovou organizaci Asociace podnikavé Česko.

Anna Kačabová

konzultantka v oblasti systému vzdělávání, CEO neziskové organizace Asociace podnikavé Česko

Tereza Lišková je kulturní publicistka. Šest let vedla magazín Material Times, je spoluautorkou časopiseckého úkazu Carl a zakladatelkou hřbitovního zinu Pevný bod. Její vztah k technologiím formoval projekt HotKarot&OpenSauce. V sonické skupině Kineticon se specializuje na tvorbu audio pomníků a podcastových sérií. Na Českém rozhlase Vltava moderuje pořad ArtCafé. V Nadaci OSF má na starost podporu veřejných knihoven.

Tereza Lišková

Kulturní publicistka, moderátorka

Dominika Pivodová Lišková se v oboru HR pohybuje 9 let. Vzdělává novou generaci HRistů v rámci oborové platformy #suHR a školí využívání AI v HR, také se snaží kultivovat pracovní trh a zlepšovat chování firem ke kandidátům. Jejím srdcovým projektem je kariérové poradenství a mentoring, kdy studentům, absolventům nebo lidem procházejícím kariérní tranzicí pomáhá s prezentací jejich silných stránek a přenositelných dovedností. Věří v celoživotní vzdělávání a to, že zvídavost, adaptabilita a kreativní přemýšlení jsou kompetence budoucnosti.

Dominika Pivodová Lišková

HR manažerka

Petra Kultová v Centru uměleckých aktivit připravuje a koordinuje projekty kreativního učení na základních a středních školách v Královéhradeckém kraji. Usiluje o to, aby metody učení prožitkem a propojení uměleckého myšlení se vzděláváním pronikaly i na periferie kraje, kde dětem a mladým lidem pomáhají zlepšovat jejich sebepojetí a hrdost. Se světem umění a kreativity jde ruku v ruce po celu svou pracovní dráhu, ať už v roli překladatelky beletrie, editorky a moderátorky Českého rozhlasu Vltava nebo programové koordinátorky Broumova 2028, finalisty soutěže o titul Evropské hlavní město kultury.

Petra Kultová

Koordinátorka projektů kreativního učení Centra uměleckých aktivit Hradec Králové

Kamil Kavka

Regionální scout pro Jesenicko
…..

Katarína Kalivodová je ředitelkou Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání a aktivně se podílí na osvětě, advokacii a vytváření ekosystémů kreativního vzdělávání v České republice. Vychází ze své praxe v kulturním a kreativním sektoru a má zkušenosti s výukou na konzervatoři a na Akademii umění. Stála za myšlenkou vzniku uMĚNÍM – Platformy pro kreativní učení, kde působila jako členka správní rady v letech 2020–2024 a vedla pracovní skupinu Knowledge base. Od roku 2025 je také součástí představenstva Kulturní a kreativní federace.

Katarína Kalivodová

Odborná garantka a metodička Krajského centra kreativního vzdělávání, CEO Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání

Magdalena má vystudovanou speciální pedagogiku – dramaterapii. V minulosti vyučovala literárně-dramatický obor na ZUŠ Iši Krejčího. V současnosti se věnuje lektorování divadelních workshopů, lektorování programů primární prevence ve školách a psychoterapii. Působí jako konzultantka kreativního vzdělávání.

Magdalena Svozilová

Konzultantka projektu Kreativního vzdělávání

Ondřej Klus je dokumentarista se zaměřením na sociální a vědecká témata. Vedle filmařské praxe prošel neformálním vzděláním na projektech Erasmus+ a Učitelem naživo. Na SSUD Brno spoluzaložil obor Game art. Zkušenosti z herních studií, filmové produkce a vzdělávání nyní předává jako konzultant kreativního vzdělávání.

Ondřej Klus

Konzultant projektu Kreativního vzdělávání

Karolína Balcárková

Manažerka projektu Kreativního vzdělávání

balcarkova@inovaceok.cz