Region v datech

Digitální transformace v praxi: Mubea představila vlastní systém na workshopu ICOK

Společnost Mubea, největší zaměstnavatel na Prostějovsku, se rozhodla investovat do digitální transformace a vyvinula vlastní systém, který výrazně zjednodušuje a optimalizuje výrobní procesy. Unikátní software pomáhá operátorům ve výrobě. Své zkušenosti se firma rozhodla sdílet a na DIGI workshopu, který uspořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK) a poskytla tak cenný příklad dobré praxe pro ostatní firmy.

Nadnárodní společnost čítající padesátku závodů po celém světě s dvaceti tisíci zaměstnanci působí dlouhodobě v automobilovém průmyslu. Jen v Česku najdeme pět poboček. „Naše firma působí v automotive, což je stále její hlavní oblast, ale nově i v oblasti aviatiky,“ představil firmu Ondřej Zíma, HR manager prostějovského závodu Mubea. Současně připomněl, že na Hané firma působí od roku 1998. Hlavním artiklem jsou stabilizátory a pružiny, těch fabrika měsíčně vyrobí 1,5 milionu kusů. Významným milníkem pro společnost pak bylo v roce 2017 založení inženýrského centra, které umožnilo firmě vyvíjet vlastní technologická řešení.

Jedním z inovativních kroků, který byl během workshopů představen, je i vývoj vlastního systému BlueBird, který pomáhá optimalizovat výrobu. Jde o tzv. MES (Manufacturing Execution System) – informační systém určený pro řízení a dohled nad výrobními procesy ve výrobních provozech. Součástí prezentace byly i praktické ukázky ze živého systému, které účastníkům umožnily lépe pochopit jeho fungování v reálném provozu. Martin Hojník, projektový manažer globálního oddělení digitalizace Mubea, popsal jeho výhody: „BlueBird je primárně určený pro výrobu a dílnu. Pomáhá operátorům správně vykonávat jejich úkoly a zajišťuje, že veškeré informace pro řízení výroby jsou správně a včas k dispozici. Náš systém je přístupný jak ve formě mobilní aplikace, tak na dotykových obrazovkách na dílnách i v kancelářích.“ Doplnil, že na vývoji systému pracoval tým pěti vývojářů z Česka, Německa a Slovenska poslední čtyři roky.

BlueBird není pouze digitální pomocník ve výrobě, ale i platforma pro ostatní oddělení, jako je kvalita a procesní inženýrství, která mají možnost využívat data z výroby pro další analýzu a optimalizaci. „Rozhodli jsme vyvinout software na míru, což nám umožňuje mít plnou kontrolu nad tím, jak systém funguje. I menší firmy v regionu by měly vidět, že to jde i jinou cestou – vlastními silami a s odhodláním, proto jsme se rozhodli workshop u nás uspořádat,“ dodal Martin Hojník.

Workshop se konal v rámci programu ICOK DIGI, jehož cílem je podpořit firmy v Olomouckém kraji na jejich cestě k digitalizaci. Program nabízí nejen odborné konzultace, ale také praktickou pomoc s nastavením procesů a zaváděním moderních technologií. „Jde o program poskytující firmám nástroje a know-how pro zavádění digitálních technologií. Cílem je umožnit firmám efektivně využívat moderní technologie a zároveň je podpořit v procesu digitální transformace. Workshop ve společnosti Mubea je skvělým příkladem toho, jak podniky v našem regionu mohou úspěšně implementovat inovace a posouvat své podnikání na vyšší úroveň,“ uzavřel Pavel Hrůza z ICOKu.

Pokud vás téma zajímá, víc informací najdete na našem webu: www.inovaceok.cz/sluzba/digi