Vývojářskou společnost posunul program ICOK PLATINN blíže k naplnění strategických cílů – Inovační centrum Olomouckého kraje

Vývojářskou společnost posunul program ICOK PLATINN blíže k naplnění strategických cílů

Konzultační program PLATINN pomáhá firmám v Olomouckém kraji s jejich rozvojem i implementací inovací. Klíčoví pro program jsou špičkoví experti z různých oblastí, kteří ve firmě navrhnou a pomohou zrealizovat potřebné změny. Jednou z firem, která se do programu zapojila jsou SnowlyCode, menší software house z Olomouce.


SnowlyCode se věnují především outsourcingu programátorů a dokážou svým zákazníkům nabídnout svůj tým coby posilu pro realizaci vývojových projektů. Firma se rovněž věnuje webovým aplikacím a nabízí jejich vývoj na míru. Po šesti úspěšných letech existence má SnowlyCode vlastní kanceláře v Olomouci, v Přerově, v Praze a nově UK Hereford.  Jejich týmy jsou složeny z primárně z programátorů a specialistů na oblasti jako je softwarová architektura velkých systémů, byznysová analýza, zabezpečení, infrastruktura, BI a další., kteří využívají nejnovější technologie a trendy při tvorbě aplikací. Portfolio tuzemských zákazníků obsahuje některá vskutku zvučná jména velkých společností, ať už ze světa financí, médií či automobilní výroby.

Expanze do zahraničí výzvou pro SnowlyCode

S ohledem na výše jmenované se ve SnowlyCode rozhodli změřit síly s dalšími hráči působícími ve vysoce konkurenčním v mezinárodním prostředí, konkrétně na britských ostrovech. „Naším cílem a důvodem, proč jsme se zapojili do programu ICOK Platinn, bylo vytvořit funkční pobočku naší společnosti v UK, získávat zakázky z lokálního trhu. Touto teritoriální diverzifikací zákaznického portfolia samozřejmě chceme posílit stabilitu společnosti. Zároveň jsme se chtěli postavit novým výzvám a pustit se do nových zajímavějších projektů. Už když jsme do programu Platinn vstupovali, měli jsme velmi dobře nakročeno, protože v Anglii jsme již měli firmu založenou. Také jsme spolupracovali  i s lokální účetní firmou, která nám pomáhala řešit finanční záležitosti. Bonusem byla naše místní partnerská firma, start-up, který nám pomáhal lépe poznat a pochopit trh, než kdybychom to zkusili sam," popisuje důvody vstupu do programu ICOK PLATINN Petr Zapletálek, jednatel společnosti. Do programu ICOK PLATINN šli tedy SnowlyCode s očekáváním naplnění všech těchto vizí, jednoduše řečeno tedy expertní pomoc s expanzí na britský trh pod samostatnou identitou SnowlyCode Ltd. Konkrétně firma potřebovala mentoring v oblastí globálních sales a v neposlední řadě také zprostředkování získání zkušeností z růstu Ysoftu, který začínal také jako startup a v současné chvíli má miliardový obrat a 300 zaměstnanců.

První kroky a eliminace rizik

Manažer programu ICOK PLATINN Martin Ohlídal představil ve SnowlyCode experta Lukáše Maňáska, který pracuje na pozici Head of sales právě ve společnosti Ysoft. Jak bylo řečeno dříve, SnowlyCode byli na spolupráci částečně připraveni, neboť v té době již měli první kroky v UK za sebou, ovšem to, že expert přinese firmě zcela novou, netušenou přidanou hodnotu se ukázalo již záhy. „Až Lukáš nám ukázal rizika, na která jsme do té doby nepohlíželi a tudíž nevěděli, jak moc odlišně funguje systém v UK jinak než u nás. Proto jsme zastavili a postupně s Lukášem validovali znovu a znovu celý proces. Někdy je lépe jít krok zpět a potom skočit dva kroky dopředu, a to byl náš případ. První logickou aktivitou tak pro nás bylo stabilizovat zákaznickou základnu v rámci Česka. Potřebovali jsme docílit toho, aby všechny naše spolupráce s tuzemskými klienty a partnery byly pevné a predikovatelné a nemohlo tak dojít k výpadkům a ztrátě důležitých příjmů. Jistota budoucí, dlouhodobé spolupráce se v podnikání samozřejmě nedá automaticky předpokládat, ale s obchodními partnery jsme vedli otevřený dialog a podepsali dodatečné smlouvy, abychom si byli opravdu jistí, že se o domácí příjmy můžeme opřít. Důvod byl nasnadě, očekávané náklady na expanzi nás docela překvapily a bylo evidentní, že při problému by nám dokázala jejich výše i zlomit vaz,“ vysvětluje Zapletálek. 


Lukáš Maňásek


Strategie vstupu na britský trh a jeho specifika

Přesný výpočet celkových nákladů na uskutečnění projektu vstupu na britský trh byl dalším krokem. Do rozpočtu museli SnowlyCode s expertem zahrnout provoz společnosti v UK, administrativu a účetnictví, cestovní náklady, náklady na sales, případné nákupy externích služeb atd. „Mimo specifik spojených se zcela jiným pracovně-právním systémem nás třeba překvapilo, kolik vlastně zaměstnanci v Anglii berou peněz už v základu, kolik jim jako firma musíme přispívat na penzi i kolik případně stojí odchod daného člověka z firmy, pokud s ním nejsme spokojeni. Lukáš se nás snažil, s využitím příkladu z praxe na všechny věci včas upozornit a dát nám dostatek informací, jak se rizikům vyhnout. Jedním z jeho skvělých nápadů bylo spojit se s lokální HR firmou, která nám dala manuál, podle kterého můžeme při hiringu bezchybně postupovat,“ vyjmenovává specifika pracovního trhu v UK jednatel.

Budujeme pobočku

Velkou výzvou, samozřejmě opět s dopadem na budget, je vlastní organizace pobočky; kdo bude zaměstnance v UK reálně řídit, kdo bude zodpovědný za zakázky, jakým způsobem se budeme na pro nás novém trhu prezentovat. „Na některé otázky stále hledáme odpověď, nicméně s jistotou víme, že chceme jednoho full time člověka na místě, Brita se znalostí reálií – ten bude tváří naší pobočky. Dalším výzvou, které čelíme jsou právní standardy v UK, britské firmy chtějí fungovat primárně podle britského práva, a proto jsme řešili, zda mít české právní zastoupení s anglickým přesahem nebo přímo britské. Abychom mohli obě varianty pečlivě zvážit, od našeho partnera v Británii jsme získali kontakt na několik firem, se kterými budeme konzultovat, která cesta je pro nás vhodnější,“ říká Petr Zapletálek

Nečekaný problém byl v samotné angličtině. Ačkoliv jsou ve SnowlyCode samozřejmě zvyklí komunikovat se zákazníky prakticky na denní bázi, je velký rozdíl, zda řešíte témata operativně-technického charakteru nebo musíte perfektně porozumět v oblasti, která není tak úplně běžná: „Vést v angličtině běžná jednání pro nás není žádný problém. Dříve jsme takto řešili komunikaci nejen s UK, ale třeba i s Japonskem. Nicméně účetnictví nebo právní angličtina vyžadují podstatně jinou úroveň zvládnutí jazyka, a proto jsme se rozhodli oslovit českou firmu, která má partnery v zahraničí a může nám v tomto směru pomoci. Námi oslovená firma má navíc takto vybudované kontakty ve vícero zemích, takže by pokryla i naše případné působení jinde v zahraničí,“ pochvaluje si jednatel.

Zabezpečit základní fungování pobočky je jedna věc, ovšem teprve její naplnění lidmi, kteří se postarají o nové zakázky, jež SnowlyCode získali, je tím opravdovým vykročením. „To, co teď primárně potřebujeme je najít nové programátory pro zajímavé projekty, které se na nás doslova valí a nedokážeme je již v rámci týmů odbavovat,“ nastiňuje nejbližší plány Zapletálek. 

Jak se spolupracuje s expertem

„Lukáš nás velmi mile překvapil nejen tím, kolik znalostí ze světa získal díky jeho pozici Head of sales, ale také tím, v kolika oblastech se vyzná, ale mimo jiné schopností nás velmi včas upozornit na to, čemu bychom se měli vyhnout, a naopak na co bychom se měli zaměřit. Je také výborný motivátor a díky jeho pomoci už dnes rosteme a momentálně se poohlížíme po expanzi do Finska a díky partnerům také do USA. Jsme sice teprve na začátku velmi kostrbaté a složité cesty ale věříme, že to bude stát za to,“ hodnotí spolupráci Zapletálek.

Se SnowlyCode se v této části příběhu rozloučíme, nicméně ne na dlouho. Jejich misi budeme nadále zpovzdálí sledovat a jakmile se zase o kus přiblíží svému cíli, napíšeme o tom.

Jste ajťák a zaujala Vás firma SnowlyCode? Kontaktujte je, vzhledem k jejich aktuální expanzi určitě najdete zajímavou příležitost ke spolupráci!


Zaujal Vás ICOK PLATINN ? Díky skvělému konzultačnímu programu, který je realizován díky finanční podpoře Olomouckého kraje, se může i Vaše podnikání rozvinout či expandovat na zahraniční trh. Program nabízí konzultace napříč obory, tak neváhejte a kontaktujte našeho manažera pro ICOK PLATINN Martina Ohlídala, který Vám zodpoví jakýkoliv dotaz o programu a probere možnosti poskytnutí ICOK PLATINN konzultací i Vaší firmě!

Martin Ohlídal
Martin Ohlídal
Business developer – ICOK PLATINN

ohlidal@inovaceok.cz

+420 725 468 700


Program ICOK PLATINN je realizován za finační podpory Olomouckého kraje.