větší prostor rozvoji obnovitelných zdrojů energie – Inovační centrum Olomouckého kraje

Státní instituce i soukromé firmy se shodují, že je zapotřebí dát větší prostor rozvoji obnovitelných zdrojů energie

Na Ekoinovačním fóru, které se zaměřilo na inovace v oblasti ochrany klimatu, se státní instituce i soukromé firmy shodují, že je zapotřebí dát větší prostor rozvoji obnovitelných zdrojů energie a dalším řešením pro snižování emisí. Hlavním tématem byl impuls v podobě Zelené dohody pro Evropu. Tato strategie EU otevírá prostor pro chytré nápady také od českých univerzit, výzkumných pracovišť či firem.

Dle dat Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest Česko v zelených investicích pokulhává za zeměmi jako jsou například Polsko či Maďarsko. Přitom právě rozvoj obnovitelných zdrojů může pomoci Česku nastartovat ekonomiku zasaženou krizí v důsledku pandemie covid-19.

Během online debaty se otevřela témata, která byla zaměřená na možnosti využití Zelené dohody pro Evropu. „Dohodu musíme uchopit jako příležitost a inovovat. Naše ekonomika stojí na exportu, a právě tam se progresivní společnosti a startupy mohou najít,“ tak tuto příležitost vidí Karel Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje zásadní strategii obnovy ekonomiky, pro kterou půjde využít 182 miliard korun z evropských zdrojů. „V roce 2019 vznikla inovační strategie, protože právě inovace jsou hnacím motorem a posouvají naši společnost a celý svět dále,“ uvedla Silvana Jirotková, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu. Aktuálně se ministerstvo věnuje přípravě dokumentu nazvaného Národní plán obnovy, jehož cílem je popsat budoucí realizaci priorit, které zvýší odolnost Česka a pomohou nastartovat ekonomiku. „Jedním z pilířů je digitalizace, která pomůže zrychlit a zvýšit produktivitu české ekonomiky,“ doplnila Silvana Jirotková.

Podpora a velký potenciál start-upů bylo také jedním z hlavních témat. Zajímavými projekty, jak využít inovace v oblasti obnovitelných zdrojů jsou například startupy, které se inkubují v kosmickém inkubátoru ESA BIC, a které využívají družicová data. Jedná se kupříkladu o projekt World of Space, který úspěšně prošel inkubačním programem CzechInvestu. Ten pomáhá městům, regionům i zemědělcům lépe reagovat na období sucha a průběžně monitorovat stav vegetace. Firma Big Terra pak řeší zemědělské plánování v rozvojových zemích.

 

Svou velkou roli mají i soukromé firmy na poli obnovitelných zdrojů. Společnost Kofola významně působí na tomto poli a zavázala se, že do roku 2030 se stane uhlíkově neutrální. První kroky ve snižování emisí začala společnost Kofola již v roce 2013. „Obaly nemají být jen z recyklovaných materiálů, ale hlavně opakovatelně použitelné,“ řekl generální ředitel Kofoly Jannis Samaras. „Důležité je také, aby byly dále recyklovatelné. Pokud můžeme zajistit, aby obal vůbec nevznikl, pak je to pro nás priorita, dodal Jannis Samaras.

“Největší boom zelených technologií a projektů zažilo Česko po krizi v letech 2008 a 2009, nyní by se situace mohla opakovat. Je to veliká příležitost pro české firmy, které by současný vývoj mohly využít k nastartování dalších inovací. V CzechInvestu nabízíme celou škálu startupových programů, velké, střední, ale i malé firmy mohou žádat také o investiční pobídky. Od příštího roku navíc začne pravděpodobně platit novela nařízení vlády o investičních pobídkách, která ještě více zvýhodní malé a střední firmy,” reagoval na aktuální stav Patrik Reichl, generální ředitel Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Faktem je, že Česko v současnosti zaostává v rozvoji obnovitelných zdrojů největší rozmach zelené energetiky byl před 10 lety. „Využití inovací v oblasti ochrany klimatu je ideální příležitostí pro naplnění vize, která má z Česka udělat zemi pro budoucnost,“ řekl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Text převzat od Svazu moderní energetiky.

EKOinovační fórum pořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje, Svaz moderní energetiky a BIC Brno. Generálním partnerem je agentura CzechInvest. Záštitu akci udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Partnery akce jsou Ministerstvo pro místní rozvoj, Olomoucký kraj, Technologická agentura ČR, Technologické centrum AV ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace. Na webinář navážou další akce s tématem "Moderní energetiky v regionech" (27.listopadu), "Boj proti suchu – zelená města, zdravá krajina a inovativní zemědělství" (3.prosince) a závěrečné téma "Financování zelené transformace"(10.prosince).

Registrace na jednotlivé bloky:

Moderní energetika - inovativní řešení, která podpoří  rozvoj regionů  zde.

Boj proti suchu – zelená města, zdravá krajina a inovativní zemědělství zde.

Financování zelené transformace - finance pro nové nápady zde.

Sledovat jednotlivé bloky můžete na ČTK nebo také na naší Facebook stránce.

Záznam úvodní části Ekoinovačního fóra k dispozici zde.