Přerovský inovační hub je opět o kousek blíž svému otevření – Inovační centrum Olomouckého kraje

Přerovský inovační hub je opět o kousek blíž svému otevření

U příležitosti předání stavby se ve čtvrtek 22. prosince otevřel Blažkův dům v centru Přerova. Budovu, která prošla kompletní rekonstrukcí, navštívil primátor města Přerova Petr Vrána a společně s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem, předsedou správní rady Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) a náměstkem hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje Janem Šafaříkem a manažerem ICOK Tomášem Dostálem diskutovali o plánech do budoucna. Takzvaný IN-HUB Přerov nyní čeká úprava interiérů, slavnostní otevření technologiemi vybaveného centra plánuje ICOK na příští rok před letními prázdninami.

Přerovský inovační hub nabídne zázemí a sdílenou podporu firmám z regionu, možnost pracovat v inspirativním prostředí, kde lze potkat i nové partnery pro byznys. „Přerov je jedním z měst Olomouckého kraje, které vnímám, že má velký inovační potenciál. IN-HUB by se měl stát místem, které bude spojovat šikovné podnikavce na jejich startu se zkušenými a zavedenými firmami a třeba i kutily, kteří přijdou tvořit do kreativní dílny. To vše dohromady mi dává smysl a jsem moc rád, že jsme opět o krok blíž otevření tohoto smysluplného projektu,“ uvedl Jan Šafařík, předseda správní rady ICOK a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Myšlenka otevřít komunitní prostor pro nadšené podnikavce a kreativce se vytvářela od začátku roku 2020, kdy i vznikalo krajské inovační centrum a hledala se cesta, jak konkrétně podpořit nejen Olomouc, ale především regiony našeho kraje. S vedením města Přerova pak ICOK našel shodu v tom, že právě Blažkův dům stojící na rohu Masarykova náměstí a Bratrské ulice je ideálním místem pro IN-HUB.

„Přerov byl vždy průmyslovým městem a inovace je základním atributem konkurenceschopnosti firem. Věřím, že se bude v těchto prostorách dařit rozvíjet podnikání, a to i začínajícím subjektům a mladým lidem. Naše město i nový inovační hub jim rozhodně mají co nabídnout,“ řekl primátor města Přerova Petr Vrána.  

Práce na stavební obnově budovy začaly na konci léta 2021, kdy ICOK městu pomohl pro projekt získat investiční dotaci. „Jsem moc rád, že se takto citlivě podařilo obnovit dlouhou dobu nevyužitou a chátrající budovu s úžasným geniem loci. Stále jsme ale jen na začátku, před námi je vybavení a úprava interiérů a zajištění moderních technologií pro IN-HUB. Věřím, že se nám vše podaří do poloviny příštího roku a že ještě před prázdninami vybavený a plně funkční prostor zpřístupníme veřejnosti v celé své kráse,“ řekl manažer Inovačního centra Olomouckého kraje Tomáš Dostál.

Upozornil také na to, že inovační hub nemá sloužit pouze jako kancelářská budova. Je určen pro rozvoj inovativního podnikání s přidanou hodnotou, pro firmy, které mají ambice jít se svou službou nebo produktem na světové trhy, a přitom podnikat z Přerova. „V přízemí vstupem z náměstí se dostaneme přímo do přednáškového sálu pro až 60 lidí, kde se budou pravidelně konat akce s inspirativními řečníky, které chceme přitáhnout do Přerova. Sál bude rovněž k dispozici k pronájmu třeba pro akce místních spolků, kreativců, města, škol nebo firem. Hub se díky tomu stane otevřeným, živým místem v přirozeném historickém centru města,“ dodal Tomáš Dostál.

Předpokládaným provozovatelem IN-HUBU Přerov bude Inovační centrum Olomouckého kraje v úzké spolupráci s městem Přerov, Okresní hospodářskou komorou Přerov a dalšími významnými hráči v regionu.