Tomáš Zapletal z Worldee: Jak rozvíjet nápad? Začni hned – Inovační centrum Olomouckého kraje

Tomáš Zapletal z Worldee: Jak rozvíjet nápad? Začni hned!

Bez nadsázky lze říct, že Tomáš Zapletal se pro byznys narodil. Podnikat začal v patnácti letech a dnes, jako třicátník, stojí za globálně úspěšným startupem Worldee. Cestovatelské platformy, která chce být dalším Air bnb a jejíž poslání je pomáhat lidem objevovat svět. Jak na svou cestu vzpomíná? I o tom mluví v následujícím rozhovoru.

Začal si podnikat v patnácti letech. Kdyby ses mohl v čase vrátit zpět, šel bys tou samou cestou?

Určitě bych do toho šel znovu. Nic bych ve svém život neměnil. Každý krok, který se mi stal, mě dovedl tam, kde teď jsem a jsem velmi spokojený. Jediné, co bych svému patnáctiletému já doporučil, by bylo čtení. Myslím si, že kdybych začal číst o deset let dřív, tak by můj osobnostní vývoj byl možná o dost rychlejší. Denně čtu dvě hodiny a je to jedna z nejdůležitějších věcí, které dělám.

Když chceš rozjet podnikání, jak důležité vzdělání je?

Vzdělání je extrémně důležité, ale záleží na tom, o jaké vzdělání jde. V dnešní době se cokoliv, co chceš umět nebo co tě baví a chceš v tom být lepší, zvládneš naučit svépomocí. Na internetu najdeš úplně všechno. Samozřejmě jsou ale obory, třeba jako práva nebo medicína, kde to bez klasického vzdělání nejde.

Řekl bys o sobě, že jsi vizionář?

Já bych se tak neoznačil, protože by mi to přišlo moc namyšlené. Nicméně budu moc rád, pokud se jím stanu nebo si to lidé o mě budou myslet. Můj obrovský vzor je Elon Musk, největší vizionář naší doby. Dokázal věci, o kterých si lidé mysleli, že jsou fyzicky nemožné. To mě extrémně motivuje a chtěl bych dokázat obrovské věci, alespoň z jedné setiny tak velké, jako je udělal on.

Na Bootcampu, který tentokrát pořádáme společně s Worldee, budeš sdílet i věci, které se vám nepovedly. Je otevřenost cesta?

Musk nemá absolutně žádný problém říct, že se něco nepovedlo. Je to úplně přirozené. Když děláš startup tak je to jeden velký fuck up. Otázkou je, jak to zvládneš a jestli se nevzdáš. A pak, jestli máš sebereflexi a z chyb se poučíš. Myslím si, že je dobře o těch nepovedených věcech otevřeně mluvit, nikdo to totiž nedá napoprvé, ani napodruhé, ani napotřetí, trvá to.

Kdyby za tebou někdo přišel a řekl ti, že má nápad a chce poradit, jak dál, co bys mu řekl?

Nejdůležitější je začít a začít hned. Když totiž nezačneš hned, tak nezačneš nikdy. A taky je důležité velmi dobře volit cestu, která tě dovede k dalšímu milníku. Takže moje rada je začít hned a dělat to postupnými kroky.