5.ročník Soutěž & Podnikej – Inovační centrum Olomouckého kraje

Soutěž & Podnikej

Soutěž & Podnikej je program pro studenty středních škol z celé České republiky. V průběhu soutěž provede studenty celým procesem podnikání, od nápadu až po podnikatelský záměr, a to prostřednictvím plnění soutěžních úkolů a spolupráce se zkušeným mentorem. Středoškoláci tak často poprvé v životě okusí podnikání za téměř nulového rizika, a navíc získají praktické zkušenosti z mnoha odvětví.

Jak začít podnikat a co všechno je ke startu úspěšného projektu potřeba vás na střední škole většinou nenaučí. Podobná témata nejsou v českých školách moc populární a vyučovaná teorie vám je k ničemu, pokud nevíte, jak to chodí v praxi. Nad tímto problémem se zastavil i mladý podnikatel Martin Vítek, který sám začal podnikat už v mladém věku. S ambicí podpořit mladé lidi a jejich podnikavé myšlení založil Soutěž & Podnikej, podnikatelskou soutěž pro středoškoláky, která už příští týden v pátek 2.10. končí možnost přihlašování do 5. ročníku.

Martin Vítek je zakladatelem Soutěž & Podnikej a předsedou správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání. Soutěž & Podnikej vznikla na základě jeho zkušeností při studiu na DePaul University v Chicago, IL.

Za uplynulé čtyři ročníky programem prošlo více než 400 středoškolských týmů a úspěšnost soutěžících se rok od roku zvyšuje. Po dokončení soutěžních úkolů a vytvoření podnikatelského záměru soutěžící čeká prezentace v regionálním, a poté republikovém finále, kde jejich práci hodnotí odborná porota složená ze zkušených byznysmenů a investorů.Nápady soutěžících zasahují do širokého spektra oborů, od školství, pojišťovnictví, IT až po deskové hry a módní produkty

A protože jde o soutěž, ty nejlepší projekty jsou náležitě odměněny. Na soutěžící čekají lákavé ceny v podobě stipendia European Centre for Career Education na letní program, konzultace s profesionály, volné vstupy na akci Startup Weekend v Česku i po Evropě, a především hlavní cena soutěže – desetidenní obchodní cesta do Chicaga a peněžní odměna 10 000 Kč.

A že máme šikovné studenty v Olomouckém kraji jsme si potvrdili i díky vítězům 1. a 3.místa v loňském ročníku soutěže.

David Stančík, vítěz uplynulého 4. ročníku, 19letý student Gymnázia Jakuba Škody v Přerově. “Díky projektu Daruju Krev vytváříme komunitu pravidelných dárců, hrdinů zachraňujících životy. Skrze sociální sítě a aplikaci pro dárce krve řešíme problém nedostatku dárců v České republice,” popisuje svůj podnikatelský záměr David Stančík.

Na 3.místě uspěli Filip Trhlík a Jaroslav Hradil, studenti přerovského Gymnázia Jakuba Škody. Koncept projektu funguje na podobném principu jako AlzaBoxy. Narozdíl od nich budou však Boxee dostupné všem e-shopům. V porovnání s úspěšnou službou Zásilkovna nebudou zákazníci vázáni otevírací dobou obchodů – své zboží si z boxů mohou vyzvednout kdykoliv. “Úkolem Boxee je zmodernizovat poštovní služby a za pomoci samoobslužných výdejních boxů zjednodušit nakupování na internetu a ušetřit tak lidem čas i stres ” popisuje Jaroslav Hradil, jeden z tvůrců projektu.

Inovačního centrum Olomouckého kraje je spolupořadatelem 5.ročníku programu Soutěž & Podnikej v našem kraji. Krajské kolo se bude konat v krásném prostředí Pevnosti poznání, historicky unikátní stavbě, která v dobách Marie Terezie sloužila jako dělostřelecký sklad. V roce 2015 se ale proměňuje v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Jakmile otevřete brány Pevnosti poznání, čekají tu na vás čtyři bohaté expozice a především akční animátoři. V historických uniformách vás provedou pestrou historií Olomouce, odhalí vám všechny zázraky spojené s 3D tiskem anebo vás díky digitálnímu planetáriu nechají přenést přímo do vesmíru.

Program Soutěž & Podnikej je tu od toho, aby mladým lidem ukázal, jak pracovat na svém nápadu, pomohl dát začínajícím projektům správný směr a dodal studentům odvahu své plány realizovat. Podat přihlášku do 5. ročníku mohou všichni studenti středních škol ve věkovém rozmezí od 16 do 21 let, a to konkrétně do 2. října 2020 na webových stránkách www.soutezapodnikej.cz. 

Neváhejte a přihlašte se ještě dnes !