Kreativní vzdělávání – Inovační centrum Olomouckého kraje

Zvyšování kompetencí aktérů kreativního vzdělávání v Olomouckém kraji


Chci dostávat aktualizované informace >>

Kreativní učení je jednou z nezbytných kompetencí 21. století. Žáci si ji osvojují už od nejnižšího stupně vzdělávání s pomocí školy.  Ta na to ale nemusí být sama. V rámci projektu Zvyšování kompetencí aktérů kreativního vzdělávání v Olomouckém kraji propojíme pedagogy s umělci i kreativci a představíme možnosti spolupráce, kterou zastřešíme. 


O projektu


Jak partnerství mezi učitelem a kreativcem probíhá, jak jej obě strany naplňují, jak lze propojit kreativní obory primárně s “neuměleckými” předměty, příklady dobré praxe, administrativní koncept a mnoho dalšího představíme na konferenci Kreativita do škol: idea, metody, příklady praxe která proběhne 29. 3., v Olomouci.Kreativní vzdělávání

Přímé zapojení profesionálů z kultury a kreativních odvětví do procesů MŠ, ZŠ a SŠ.
V oblasti formálního i neformálního vzdělávání nabízí jasné výhody projektové výuky.
Různorodé postupy vycházejí vždy z místních podmínek a konkrétních potřeb škol (dané třídy a pedagoga) a (neuměleckých) předmětů výuky.
Od ročních programů přes tříměsíční projekty až po projektové dny a kroužky.
Lze je realizovat offline, ve škole formou mezipředmětového projektového učení nebo i mimo školu, v kulturních institucích. Lze jej úspěšně zažít i online.
Propojí aktéry v regionu, nová partnerství přinášejí benefity všem zúčastněným.
Inspirace pro výuku plyne z široké škály kreativních profesí, a nabízí tak flexibilitu a dostupnost. Zapojit se může perspektiva architektury, scénických umění, hudby, designu, vizuálních umění ad.

Kreativní vzdělávání se už v Česku osvědčilo, věnuje se mu například město Jihlava a zájem přibývá v řadě krajů. Přes deset let jej rozvíjí Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, která iniciovala vznik platformy uMĚNÍM. Ta čítá přes 30 členů nabízejících učení uměním napříč republikou.

Kreativita dnes patří mezi nejžádanější dovednosti na trhu práce a je zásadní lidskou vlastností, která nás odlišuje od umělé inteligence. Není výsadou umělců, naopak může růst v každém z nás. Uplatňujeme ji denně v široké škále činností a pomáhá nám v sebepojetí i přijetí společenských hodnot.

Konference


Program konference je určen pedagogům ZŠ a SŠ, kreativcům, umělcům i zástupcům vedení škol a zřizovatelům. Pořadatelem je Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), metodické vedení poskytuje Společnost pro kreativitu ve vzdělávání (SPKV) .


KDY: 29. března, 2023 | program od 10.00 – 15.00 hod, do 16.00 hod. networking

KDE: Pevnost poznání, 17. listopadu č. 7, Olomouc

Registrace na konferenci je již uzavřena.

Registrace na událost sice skončila, ale nezoufejte! Všechny důležité informace k této akci se dozvíte na Facebookové události. Stačí ji sledovat a pravidelně se zde podívat, aby vám neunikly žádné novinky. Klikněte na odkaz na stránku události, kde najdete všechny důležité informace o programu, řečnících, tématech a dalších zajímavostech z konference. 

Koho na konferenci potkáte?

Zajímá vás, jaké osobnosti či opinion leadeři ze světa vzdělávání, kultury i kreativních průmyslů vystoupili v rámci konference Kreativita

do škol: idea, metody, příklady praxe? Jejich jména i výčet pracovních zkušeností naleznete v galerii níže.

Workshopy

Na konferenci naváže v dubnu a květnu 2023 série workshopů, během nichž si učitelé v kooperaci s kreativci osvojí konkrétní postupy a témata pro kreativní partnerství. Program a data workshopů budou zveřejněny do poloviny února.

Na záznam konference se můžete podívat zde


Kontakt:
Koordinátorka projektu:

Karolína Balcárková
Karolína Balcárková

kreativni.uceni@inovaceok.cz


FB skupina: Projekt kreativního učení

Nechte umění, ať vás promění.