Festada – od projektu k úspěšné firmě – Inovační centrum Olomouckého kraje

Možná jste o něm slyšeli – start-up Festada, účastník a výherce mnoha soutěží, tvůrce příběhu o unikátním řešení a jeho realizaci v podobě užitečného nástroje digitalizace v oblasti, kterou si s digitálnem spíše nespojíte.

Dominika Sokolová, studentka Mendelovy Univerzity v Brně, dostala v roce 2020 výtečný nápad. Vytvořit software, který umožní farmářům jejich stáda řídit podobně, jak jakoukoli jinou firmu. Několika set hlavé stádo, to je spousta čísel, ukazatelů, parametrů, dat a ty umí aplikace Festada agregovat a výsledkem je, že farmář, stejně jako jeho kolega z jiné oblasti podnikání bude mít o všem perfektní přehled. A nejen to, bude mít i podklady pro rozhodování, podklady pro predikci vývoje a dokonce se softwarem Festada i získá i možnost propojení na povinnou ústřední evidenci. Tohle všechno Dominika vymyslela, nechala naprogramovat a začala nabízet farmářům v Česku, Slovensku, ale i na zahraničních veletrzích. K nám do ICOKu se dostala díky výhře v soutěži Podnikavá hlava, jíž jsme partnerem. Jedním z vkladů ICOKu do soutěže jsou i ceny – v tomto případě konzultace s některým z našich expertů. Společně s manažerem konzultačního programu PLATINN, Martinem Ohlídalem Dominika vyhodnotila, že výzva, která je pro Festadu jednak prioritní a zároveň by přesně v ní nejvíce ocenila zkušeného mentora, je Business development. Slovo dalo slovo a nedlouho poté se do práce s Festadou pustil jeden z našich nejzkušenějších koučů, Jiří Imrýšek. Vypracování obchodní strategie, sestavení týmu, budování značky, to je jen několik buzzwords které definují jeho opravdu široké kompetence v obchodní branži. Jiří za svou více než dvacetiletou kariéru působil coby Marketing a Commercial Director či General Management ve významných nadnárodních společnostech, jmenovat můžeme například Heineken. Nadšená start-upistka s jedinečným nápadem a velezkušený kouč, to nemůže dopadnout špatně, co myslíte? Zkusme se zeptat přímo jich.

Dominika Sokolová o spolupráci říká: „Spolupráce s celým týmem ICOKu a naším koučem zdaleka předčila mé očekávání. Do prvních hodin koučinku jsem šla businessu téměř nepolíbená a po skončení spolupráce jsem měla konečně pocit, že se z obyčejného nápadu stává firma s mezinárodním přesahem. V rámci konzultací jsme rozebrali naprosto všechno do detailu a následně začali skládat tak, aby to dávalo co největší smysl přímo napasované na náš business, vize a zákazníky. Náš kouč, Jiří Imrýšek, je ve svém oboru velmi zkušený a veškeré zkušenosti dokázal pokaždé podat velmi inspirativně a “na míru” našemu aktuálnímu tématu. Hodiny konzultace byly vždy připraveny dopředu a logicky i tematicky na sebe navazovaly. Díky tomu jsme dokázali z koučinku vytěžit maximum a okamžitě začít uplatňovat v naší praxi. I v případě naší prosby na změnu programu kvůli nutnosti aktuálně vyřešit například nenadálou obchodní výzvu se pan Imrýšek dokázal velmi rychle přizpůsobit nové výzvě a dovést nás tak, kam jsme potřebovali, k úspěchu. I po skončení spolupráce z hodin koučinku ve firmě stále těžíme, protože zdravou a úspěšnou firmu lze stavět jen na pevných a kvalitních základech, ty jsme díky programu Platinn získali. Na závěr musím poděkovat jednak panu Ohlídalovi z ICOKu za perfektní zprostředkování koučinku, ale hlavně panu Imrýškovi. Bez nich by moje firma nebyla tam kde teď je“.

Jiří Imrýšek k tomu dodává: „Nevím, jestli si dokážete představit ten pocit, když se stanete něčí výhrou v soutěži. Cítil jsem v tu chvíli obrovskou zodpovědnost a očekávaných deset hodin setkání nenabízelo příliš velký prostor. Šel jsem do toho s tím, že pokud nejen povzbudím u Dominiky chuť k podnikání, ale přivedu ji na to, jaké hory a údolí ji čekají, než přijdou první faktury a co se bude dít i potom, a o tu chuť k podnikání ji nepřipravím, bude to úspěch. To se povedlo a od té doby se vídáme poměrně často. Dominika je velmi silná osobnost s talentem pro business, neoddiskutovatelnou

doménovou znalostí, ochotou nést podnikatelská rizika a hlavně je to dříč, který maká na své vizi, aby se stala skutečností. A je moc dobře, že dnes existují inovační centra jako ICOK, kam mohou začínající podnikatelé zajít pro radu a podporu, protože jsou to oni, na kterých za dvě dekády bude stát budoucnost naší krásné zemičky“.

Hodiny z výhry rychle utekly, ale výzev se před Festadou nacházelo stále dost na to, aby pokračování dávalo smysl. Dominika s Jiřím neviděli důvod měnit úspěšný tým a ICOK samozřejmě považuje podporu perspektivního start-upu za bez nadsázky svoje poslání. První fáze koučinkového projektu se zabývala definicí rolí ve firmě, současné personální pokrytí a stanovení rozvojových aktivity v návaznosti na budování obchodu a identifikaci první množiny zahraničních trhů. Pokračování koučinkového projektu na tento fundament logicky navázalo a Festada dokončila analýzu tržního potenciálu, segmentaci zákazníků a cestu k nim, oddělení sales bylo připraveno na plnohodnotný launch produktu. To vše bylo vypracováno samozřejmě i s nezbytným ekonomickým rámcem.

Festadu opouštíme ve chvíli, kdy je dobře připravena na vstup na trh, má první zákazníky a další na cestě. K tomu všemu spoustu zajímavých plánů, jak produkt ještě více zatraktivnit.

Vzhledem k trvající spolupráci Festady s ICOKem se určitě brzy přihlásíme s pokračováním jejich příběhu!